MATOVILAC, botanički klasificiran kao Valerianella locusta, zeljasta je biljka niskog rasta koja pripada porodici Caprifoliaceae. Matovilac je otporan na mraz do te mere da se može brati smrznut i još uvek preživeti, a biljke se tradicionalno uzgajaju u zimskoj sezoni kada druge delikatne sorte salate teško mogu preživeti. Listovi su nežni, suptilno slatki i hrskavi tokom cele zime, sa posebnim profilom ukusa i teksture među zimskim kupusnjačama. U svetu se uzgaja više od dve stotine sorti matovilca, od kojih se svaka razlikuje po ukusu, kvalitetu i otpornosti. Matovilac je takođe poznat pod mnogim regionalnim nazivima širom sveta, a neki od prepoznatljivijih nadimaka uključuju janjeću salatu, salatu od kukuruza, salatu od vinograda, poljsku salatu. Matovilac je dobio nadimak kukuruzna salata zbog svoje pojave u redovima žitarica u Evropi, posebno kukuruza, pšenice i raži. Vrsta je takođe dobila svoj naziv poput ovce zbog sličnosti njenog lista s oblikom janjećeg jezika. U današnje vreme, matovilac je gurmansko lisnato povrće koje se obično bere ručno i prodaje se kao vrhunski kulinarski sastojak za sveže ili lagano kuvane dodatke.
Matovilac je biljka uobičajena u Evropi, posebno u mediteranskim regionima. Matovilac je bogat hranljivim materijama, uključujući vitamin C, provitamin A, vitamin K, folnu kiselinu, gvožđe, kalcijum i vlakna. Takođe, sadrži i razne antioksidanse.
Matovilac se može jesti sirov u salatama ili blago kuvan kao prilog. Njegov nežan ukus čini ga popularnim sastojkom u raznim jelima, a takođe se može koristiti i kao dekoracija za jela zbog svoje karakteristične forme.
Ukus matovilca se može opisati kao svež, blago orašast i pomalo gorak. On se često koristi kao zamena za spanać u različitim receptima, posebno u salatama, povrtnim čorbama ili kao dodatak sendvičima.
Matovilac je biljka koja se vrlo brzo razvija, a može se uzgajati u baštama, pa čak u saksiji. S obzirom na njegovu nutritivnu vrednost i ukus, matovilac je popularan izbor među nutritivno osvešćenim pojedincima i ljubiteljima zdrave ishrane.