Kukuruz šećerac, poznat i kao slatki kukuruz, popularna je sorta kukuruza koja se bere i konzumira dok je još u nezreloj fazi. U nastavku, za Vas, smo predstavili nekoliko ključnih nutritivnih svojstava kukuruza šećerca, zbog čega se on preporučuje za konzumaciju.
Kukuruz šećerac prvenstveno se sastoji od ugljenih hidrata, što ga čini dobrim izvorom energije. Ugljeni hidrati u kukuruzu šećercu osiguravaju i jednostavne šećere poput glukoze i fruktoze, kao i dijetalna vlakna.
Kukuruz šećerac sadrži umerenu količinu dijetalnih vlakana. Dijetalna vlakna pomažu u probavi, podstiču osećaj sitosti i pomažu u održavanju normalnog funkcionisanja creva. Takođe, ona mogu imati pozitivan učinak na kontrolu šećera u krvi i nivoa holesterola.
Kukuruz šećerac je bogat raznim vitaminima, uključujući vitamin C, tiamin (vitamin B1) i folat (vitamin B9). Vitamin C je antioksidans koji podržava rad imunološkog sistema i sintezu kolagena. Tiamin je važan za energetski metabolizam, a folat je vitalan za deobu ćelija i sintezu DNA.
Kukuruz šećerac je dobar izvor minerala kao što su kalijum i magnezijum. Kalijum igra ključnu ulogu u održavanju pravilnog rada srca i mišića, dok je magnezijum uključen u stotine enzimskih reakcija u telu i podržava zdravlje kostiju.
Kukuruz šećerac sadrži nekoliko antioksidanasa, uključujući lutein i zeaksantin. Ovi antioksidansi povezani su s podsticanjem zdravlja očiju i smanjenjem rizika od degeneracije makule povezane sa starenjem.
Iako kukuruz šećerac sadrži male količine proteina i masti, on nije značajan izvor ovih nutrienata.
Šećerac ima relativno malo kalorija. Tipična porcija (oko 1 čaša kuvanih zrna kukuruza) osigurava otprilike 120-150 kalorija, zavisno od načina kuvanja.