Korijander, poznat i kao cilantro ili kineski peršun, biljka je koja se često koristi u kuvanju. Uzgaja se hiljadama godina i poreklom je iz regija Europe, Severne Afrike i Azije. Korijander se široko koristi u raznim kuhinjama širom sveta, uključujući indijsku, meksičku, tajlandsku i bliskoistočnu kuhinju.
Biljka korijandera ima nežne, čipkaste listove koji podsećaju na plosnati peršun i prepoznatljivu oštru aromu. Lišće i stabljike korijandera obično se koriste kao sveža biljka, dok se semenke suše i koriste kao začin. Semenke imaju topao, citrusan i blago orašast ukus.
Listovi korijandera popularno se koriste u salsi, curryjima, supama, salatama i kao ukras za razna jela. Semenke, često samlevene u prah, koriste se u mešavinama začina, marinadama i kao začin slanim jelima. U nekim se kulturama korijander takođe koristi zbog svojih lekovitih svojstava, poput pomaganja varenju i smanjenja upale.
Uprkos širokoj kulinarskoj upotrebi, korijander može izazvati podele za neke ljude. Dok neki uživaju u njegovom aromatičnom i izrazitom ukusu, drugi smatraju da ima ukus sapuna ili metala, što se često pripisuje genetskim faktorima.